PODROBNÉ INFORMACE TÁBOR 2008

 

Hau Kola !!!

 

pojď i ty  na chvíli zapomenout na současnost a vrátit se do dob kdy se bizoni ještě volně proháněli ve velkých stádech prérií a indiánské vesnice žily svým poklidným životem.

Vydej se  s námi indiánskou stezkou a  prožij s námi  deset dnů v údolí Okareckého potoka poblíž  osady  Náměště nad Oslavou

 

Odvoz věcí na tábor:

přineste v pátek 27.6. v 19:00 do klubovny na Charitě.Doporučujeme použít dobře označenou krabici od banánů.Ulehčíte nám  manipulaci,navíc po rozložení  na 2 částí získá dítě 2 samostatné bedny na věci do stanu.

 

Odjezd

sraz 28.6. v 8:40 z vlakového nádraží v Napajedlích

Příjezd:

 8.7. v 16:00 na vlakové nádraží v Napajedlích

 

Kontakt v době tábora, i pro případné informace:

 

Soňa Kropáčová    739 418 450 - hlavní vedoucí

Lukáš Cívela    728 220 390 - zdravotník akce

Pavel Hána    732742075

 

 

seznam věcí, aneb co  při balení nezapomenout:

 

baterka(kdo moc svítíte  náhradní články) ,nůž ešus,hrnek, lžíci, hygienické potřeby, šátek, gumáky, pláštěnku, spacák, karimatku / deku, blok / sešit,

 psací potřeby, láhev na pití, teplé oblečení( tábořiště se nachází v údolí potoka), oblečení na spaní, plavky, malý batůžek, opasek,

buchtu( další den na snídaní)

indiánský oděv *

 

Na tábor  neberte  MP3 přehrávače, mobilní telefony a jiné civilizační vymoženosti – neručíme za ně.

 

Vzhledem k programu a délce tábora nemáme určeny oficiální návštěvní hodiny.

Nemůžeme vám tedy zaručit přítomnost dětí v táboře,proto návštěvy tábora nedoporučujeme.

 

Máte-li možnost sbírejte jakékoliv pera vhodné k výrobě indiánských ozdob.

 

Při odjezdu odevzdejte zdravotníkovi prohlášení o zdravotním stavu dítěte a kopii kartičky zdravotní pojišťovny.

 
KDE SE TÁBOŘIŠTĚ NACHÁZÍ?
MAPY.CZ 
 
 
Oblečení:
(klepnutím na obrázek jej  zobrazíte v plné velikosti )
 
Každý si asi  vzpomene na Vinetua a obleky zdobené třásněmi...
 fantazii se meze nekladou,takže jak nazdobíte své oblečení záleží jen na vás.
 
Pokud by jste ale chtěli oblečení dle střihu tak, jaký se opravdu nosil,
tak se kluci připravte na něco u nás dost neobvyklého - indiáni totiž neznaly kalhoty
Více snad napoví fotografie.
 
chlapci:
 
postačí jakákoliv  stylově upravená halena s třásněmi,namalovanými vzory, nebo jinou úpravou.
chcete - li být opravdu styloví, čtěte dále
 
 Indiáni totiž neznali a nenosili spodní prádlo ani kalhoty, tak jako Evropané, ale nosili bederní roušky, případně i legíny,
což jsou vlastně dvě samostatné kamaše, které se přivazují k bedernímu řemínku či opasku.
úplný text a ilustrace naleznete na http://www.indiani.cz/web/articles.php?id=36
 
 
Z látky, kterou použijete jako materiál, vystřihněte obdélník vysoký jako vzdálenost od vašeho kotníku zhruba do výšky rozkroku a široký tak, aby vám pohodlně obepnul nohu. Ideální je k nejširšímu obvodu stehna přidat tak asi 10cm navíc, na vytvoření „plácačky“. Pokud nemáte extrémně silná nebo naopak štíhlá stehna, dostanete se na nějakých zhruba 60 až 80 cm šířky jedné legíny. Vystřižený obdélník přiložte k noze a sepněte špendlíky tak, aby šev kopíroval tvar vaší nohy a zároveň tvořil přibližně přímku. Až si budete jistí, že se v legíně cítíte pohodlně, sepněte ji např. pomocí řemínků, vzdálených asi 10 cm od sebe.(v našem případě asi sešijeme) Pokud chcete, aby řemínkové spoje měly větší pevnost a trvanlivost, můžete řemínky provléci na přední straně legíny přes „crow“ korálek. Oba typy svázání legíny jsou ilustrovány na obrázku, konkrétně se jedná o ilustrace c) a d). Konce řemínků směřovaly většinou dozadu. Na horní a vnější stranu legíny přišijte ještě kožený řemínek nebo kus látky, kterými budete přivazovat legínu k opasku od bederky.  Nezřídka byl tento typ legín zdoben korálkovým pásem, který kopíroval linii sešití legín .
 
 
Bederní rouška je vlastně dlouhý pruh kůže nebo látky, který se provleče vepředu a vzadu přes řemínek, ovázaný kolem beder, případně přes tenčí pásek.
Bederka by měla být dlouhá tak, aby vepředu i vzadu sahala přibližně ke kolenům. Pokud nejste příliš vysocí nebo malí, odpovídá délka bederky asi jednomu a půl metru.
Šířka by se měla pohybovat kolem 30cm, ale záleží na vás, jak se budete cítit pohodlně
úplný text  a ilustrace naleznete na http://www.indiani.cz/web/articles.php?id=1
 
 
dívky
opět postačí jakákoliv  stylově upravené šaty namalovanými vzory, našitými třásněmi,, nebo jinou úpravou.
   úplný text  a ilustrace naleznete na http://www.indiancorral.cz/htm/IC.html

Materiál

Na látkové šaty můžeme použít bavlněné plátno, barchet, flanel nebo vlněný flauš. Oblíbené jsou vzory s drobnými kytičkami, proužky, puntíky, kašmír nebo modrotisk. Častou podkladovou barvou je tmavě modrá nebo černá. Rukávy a dolní okraj šatů lze ozdobit našitím barevných atlasových stuh. Dobře vypadá také použití odlišné látky na klíny.Jednotlivé díly

 

Střih

Střih se skládá z předního a zadního dílu, rukávů a bočních klínů. Šaty mají být dostatečně široké, protože indiánské ženy v nich jezdily i na koni. Rukávy jsou kratší, aby se při práci nepletly. Dole nejsou sešité, aby umožňovaly snadné kojení. Musejí tedy být širší, aby dostatečně chránily paže. Klíny přesahují přes dolní okraj šatů. Slouží k ochraně nohou před trním nebo kopřivami. Vycházejí z původního tvaru kožených šatů, které byly také na stranách delší.

Měření

Přední a zadní díl mají tvar obdélníku. Délku naměříme od ramen asi do poloviny lýtek. Šířku určíme podle obvodu přes prsa. K tomuto objemu přidáme alespoň 15 cm a vydělíme dvěmi. Pokud mají být šaty pracovní, pak je lepší přidat víc. Rukávy mají také tvar obdélníku. Délka má být zhruba k loktům. Šířka rukávu se měří od ramene do pasu nebo maximálně 10 cm nad pasem a násobí se dvěmi. Klíny mají tvar rovnoramenného trojúhelníku. Jejich délka se měří od pasu ke konci sukně plus 10 cm. Pak se vsadí pod rukávy a to tak, aby přesahovaly pod okraj sukně asi o 10 cm. Výstřih šatů je jen tak velký, aby jím šlo prostrčit hlavu.

 

Polohový plán, Pracovní postup

Při tvorbě polohového plánu se snažíme maximálně využít pevné okraje látky, abychom nemuseli okraje šatů zahýbat. Při stříhání látky nezapomeneme přidat 1 až 2 cm na švy. Nejdřív sešijeme ramenní švy. Pak zahneme okraje rukávů, které se nebudou sešívat. Potom vsadíme upravené rukávy. Jejich střed se musí přesně přiložit k ramenním švům, aby nebyly rukávy křivě. Pokud průramky končí nad pasem, pak sešijeme švy mezi rukávem a klínem. Potom přišijeme klíny k šatům. Začínáme od pasu. Klíny doporučuji pečlivě našpendlit, protože šikmo střižená látka je dost pružná a tak by druhá strana klínu mohla jinak přesahovat. Nakonec začistíme všechny okraje, kde by se látka mohla třepit. Zvlášť pečlivě olemujeme výstřih - třeba Hotové šatyšikmo střiženým proužkem látky (zbyde nám od stříhání klínů) nebo atlasovou stužkou.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

http://irokezove.unas.cz/odev/index.htm

http://indiani.webpark.cz/indexx.htm

máte- ji jakékoliv dotazy,  klidně se ptejte

--PAVel--